Zrównoważone Wydarzenie w ramach 26. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2011

Podążając za celem CPE, jakim jest rozwijanie i propagowanie postaw oraz działań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, postanowiliśmy podjąć się kolejnego wyzwania. Chcemy udowodnić, że niezależnie od tematyki i konwencji wydarzenia możliwa jest realizacja naszego celu.

W wyniku tego przekonania powstał projekt Zrównoważone Wydarzenie w ramach 26. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2011. Polcon odbywa się każdego roku w różnych miastach Polski gromadząc fanów szeroko pojętej fantastyki w każdym wydaniu – tekstu, obrazu, dźwięku, gry (www.polcon2011.pl). Tym razem zagości w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 25 – 28 sierpnia.

W związku z powyższym postanowiliśmy wesprzeć organizatorów Polconu 2011 poprzez zorganizowanie i koordynowanie działań promujących ideę zrównoważonego rozwoju oraz zwiększających świadomość ekologiczną.

Nasze działania obejmują:

1. doradztwo i wsparcie merytoryczne organizatorów w kwestiach ekorozwoju;
2. organizacja selektywnej zbiórki surowców wtórnych oraz odpadów niebezpiecznych;
3. organizacja gier poruszających kwestie środowiskowe:
Tropy – gry, w której gracze wcielają się w rozbitka, a przetrwanie może zapewnić wyłącznie właściwa interpretacja sygnałów przyrody,
Władca Wód, symulacyjna gra zespołowa, w której gracze jako rybacy, żyjący z połowu ryb muszą ze sobą konkurować, by mieć, czym się żywić i… przetrwać;
4. przeprowadzenie prelekcji:
Obcy – o gatunkach inwazyjnych i ich wpływie, która przybliży nie tylko kwestie wpływu gatunków inwazyjnych na środowisko, ale też udział człowieka w tym procesie, a także poruszy problem „nowych” obcych – GMO oraz organizmów syntetycznych.
Gaja – surowa czy troskliwa Matka?, która wykorzystując wybrane anime poruszy kwestie związane z koncepcją Gai i miejscem człowieka w świecie organizmów żywych.
5. promocja działań i postaw zmniejszających niekorzystny wpływ na środowisko;
6. działania informacyjne na tematy związane z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem dla wszystkich zainteresowanych osób.

Część z tych działań wpisuje się w ideę kampanii Zielone Wydarzenia Fundacji Aeris Futuro, których CPE zostało lokalnym partnerem.

W realizacji działań w ramach Zrównoważonego Wydarzenia w ramach 26. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2011 wspomogli nas:

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu

 

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Comments are closed.