Sukces projektu gry miejskiej „Wygraj zrównoważony świat” w Poznaniu!

W sobotę 20 listopada 2010 r. ulice Miasta Poznania stały się „polem walki” przywódców państw o zrównoważony rozwój wszystkich krajów świata.

W sobotę 20 listopada 2010 r. rozegrany został etap terenowy Gry Miejskiej pt. „Wygraj zrównoważony świat”, kończący Tydzień Edukacji Globalnej w Poznaniu. Celem Gry było zwiększenie wiedzy oraz świadomości mieszkańców Poznania na temat zrównoważonego rozwoju oraz problemów rozwojowych, z jakimi kraje rozwinięte i rozwijające borykają się na drodze do globalnego postępu. Projekt Gry Miejskiej był finansowany ze środków MSZ z programu Polska Pomoc.W Grze udział wzięło 8 drużyn liczących łącznie 33 osoby, w wieku od 8 do 30 lat. Byli w śród nich zarówno uczniowie poznańskich szkół podstawowych i gimnazjów, studenci oraz żądni przygód mieszkańcy Poznania. Po pozytywnym przejściu etapu internetowego (e-lerning-u) uczestnicy zostali zaproszeni do uczestnictwa w etapie miejskim tzw. Grze Miejskiej. Gra wystartowała w sobotę, punktualnie o godzinie 10 rano spod Ekowiarni Organic Cafe mieszczącej się w Pasażu Apollo. Wszystkie drużyny wyposażone zostały w ekologiczne torby zawierające niezbędne materiały do gry – mapę, karty państw oraz regulamin. Każda z drużyn na czas Gry przejęła władzę nad 2 państwami świata (rozwiniętym oraz rozwijającym się) i miała za zadanie rozwinąć obydwa w sposób zrównoważony.
W ciągu 2,5 h uczestnicy musieli odnaleźć w zakamarkach poznańskiego Starego Miasta 10 światowych stolic m.in. Afganistanu i Wielkiej Brytanii, a następnie rozwiązać przygotowane dla nich zadania sprawnościowe oraz intelektualne. Dzięki zdobytym w ten sposób punktom uczestnicy mieli możliwość rozwijania podległych im państw. Podróż drużyn biorących udział w zabawie po zakończyła się również w Ekowiarni. Zmęczeni uczestnicy mogli tam posmakować przepysznych kanapek przygotowanych z składników upraw ekologicznych i aromatycznej herbaty (fair trade) przygotowanej specjalnie dla nich. Na miejscu podsumowano wyniki gry, ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody.
Zwycięzcami Gry Miejskiej pt. „Wygraj zrównoważony świat” zostały następujące drużyny:

I miejsce: Developersi
II miejsce: Podróżnicy
III miejsce: Czarne Słońca

Serdeczne gratulacje!!!

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć udziału w kolejnych tego typu projektach. Zdecydowana większość z nich stwierdziła, że ich wiedza na temat zrównoważonego rozwoju i problemów ludności świata uległa podwyższeniu. Widząc entuzjazm i zadowolenie uczestników możemy stwierdzić, iż projekt zakończył się powodzeniem, a jego cel został w pełni osiągnięty.
Aktualnie platforma e-learning-owa stworzona na potrzeby projektu jest ogólnie dostępna dla wszystkich użytkowników internetu, bez konieczności logowania się pod adresem: www.gra.cpe.info.pl. Zawiera ona wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju, problematyki rozwojowej i globalnych powiązań. Zawiera ona działy poświęcone m.in.: Milenijnym Celom Rozwoju, biedzie, ochronie zdrowia, wyżywieniu i rolnictwie, bezpieczeństwu i konfliktom, zasobom wodnym, gospodarce, edukacji oraz bogactwu kulturowemu na świecie. Każdy z działów zakończony jest krótkim quizem. Zapraszamy wszystkich do poszerzenia i sprawdzenia swojej wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju.
W realizacji projektu pomagało nam 17 wolontariuszy – studentów oraz członków poznańskich organizacji ekologicznych m.in. Koło Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W czasie trwania Gry dzielnie wspierali wszystkich uczestników pomagając im w realizacji przygotowanych zadań. Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju pragnie im gorąco podziękować za ich zaangażowanie i poświęcony czas. Bez nich przeprowadzenie Gry nie było by możliwe.
Pragniemy również podziękować Urzędowi Miasta Poznania (patronat honorowy) naszym partnerom: Kołu Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Sekcji Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacji ProTerra, zielonejlekcji.pl (patronat medialny), Telewizji ONTV oraz portalom: www.ngo.pl, www.poznan.pl za pomoc w promocji i realizacji powyższego przedsięwzięcia.

Karolina Jarysz
Centrum Promocji Ekorozwoju

 

Comments are closed.