Ogród na dachu w warszawskim Centrum Nauki Kopernik

30 sierpnia 2014 roku oddano do użytku wyjątkowy ogród na dachu innowacyjnego i cieszącego się popularnością Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzający mogą odbyć spacer ścieżkami uformowanymi na kształt strumieni rzecznych, poznać kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin oraz zapoznać się z elementami krajobrazu wulkanicznego.

Kompozycja ogrodu łączy w sobie wiele funkcji. Najważniejszą z nich jest rola edukacyjna oraz dekoracyjna. Dużą atrakcją nowo otwartej powierzchni jest zawieszone Wahadło Foucaulta, które umieszczono w najwyższym wzniesieniu przypominającym wulkan. Uzupełnieniem krajobrazu są kratery oraz ścieżki odzwierciedlające bieg strumieni przez nadrzeczne tereny ulegające procesom erozji. Układ tras spacerowych nawiązuje do środowiska rzeki Wisły przepływającej w pobliżu popularnej placówki.

 

Umieszczone na dachu rośliny rosną zarówno w gruncie jak i w donicach. Stanowią je niskie byliny oraz dorodne krzewy. Najistotniejszym zaleceniem w doborze właściwych gatunków była ich odporność na trudne warunki wegetacji: ekspozycja na wiatr, silne nasłonecznienie, wahania poziomu nawodnienia oraz okresowo występujące mrozy.

Nawiązanie szatą roślinną do zieleni rzecznej Wisły okazało się dość trudnym zadaniem ze względu na odmienne warunki klimatyczne występujące na dachach budynków. Z tego powodu zastosowano gatunki kseromorficzne, wykazujące naturalną zdolność do życia w niesprzyjających warunkach dzięki wykształceniu odpowiednich cech anatomicznych, morfologicznych oraz fizjologicznych.

Drobnolistność, pokrycie pędów włoskami, woskiem lub kutnerem, rozbudowany system korzeniowy, mięsiste liście – to elementy budowy pozwalające na ograniczenie transpiracji, czyli nadmiernej utraty wody z części naziemnych oraz magazynowanie jej w okresach niedostatku.

Dodatkowym atutem ogrodu na dachu Centrum Nauki Kopernik jest rozległa panorama widokowa na Warszawę – rzekę Wisłę, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, pobliskie dzielnice, a także na zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Mankamentem udostępnionego do użytku publicznego obszaru jest fakt, iż niektóre ze ścieżek mają szerokość mniejszą niż 90 cm, a dodatkowy brak windy stanowi o niepełnym dostosowaniu terenu dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wstęp do ogrodu na dachu jest bezpłatny. W tym roku można go zwiedzać od końca października. Od listopada do kwietnia ogród będzie zamknięty, a kolejna okazja do odwiedzenia miejsca pojawi się od maja 2015 roku.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/otwarcie-ogrodu-na-dachu-centrum-nauki-kopernik/6ndfz

 

Autor: mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Comments are closed.