Budownictwo ekologiczne – graffiti z mchu

Ekografficiarze do akcji

Naturalną alternatywą dla toksycznych farb w spray’u pokrywających tak liczne mury miejskie jest graffiti roślinne, które jako przyrodnicza forma ekspresji artystycznej wyraża wszystko, a w dodatku rośnie!

W poznańskim KontenerArt z inicjatywy grupy TASAK dnia 23. czerwca odbyły się kreatywne warsztaty tworzenia graffiti z mchu. Hasło przewodnie „Ekografficiarze do akcji” w pełni odzwierciedliło podjęte działania! Na uprzednio przygotowanej i otynkowanej gliną ścianie powstała „rosnąca” roślinna dekoracja.

 

Tajemnicza mikstura

Przygotowywanie mikstury z mchem w roli głównej jest zajęciem równie twórczym i nowatorskim jak sam proces „malowania” na ścianie. Przed przystąpieniem do akcji konieczne jest nazbieranie wiaderka mchu, a następnie wykonać zagadkową mieszaninę rozmaitych składników.

 

 

 

 

 

Pierwszą propozycją jest piwna mieszanina, do której wykonania potrzebna jest 1 puszka piwa, połowa łyżeczki cukru oraz kilka kępek mchu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alternatywą jest wykonanie maślanego preparatu składającego się z mocno rozdrobnionych mchu3 garści, 700 ml letniej wody, 2 łyżeczek hydrożelu i 120 ml maślanki. Celowość zmieszania akurat takiego doboru składników nie jest do końca znana, ale tak przygotowaną miksturę można śmiało nakładać na ścianę.

Pomysł i zabawa

Drugim etapem prac jest malowanie ścian zblenderowanym preparatem według dowolnych wzorów, napisów bądź przygotowanych szablonów. Przydatnym narzędziem jest większy pędzel, którym nakłada się warstwę mieszaniny grubości od 0,5 cm do 1 cm.  Możliwości twórcze są nieograniczone. W przypadku warsztatów na KontenerArt w 4 uprzednio otynkowanych ekologicznym materiałem ramach stworzono zabawne kameleony oraz inne abstrakcyjne kształty.

Po skończeniu pracy należy czekać na efekty od paru dni do kilku tygodni.

 

Autor: mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
kontakt: juane@o2.pl

fot. Joanna Magdalena Pracka

Comments are closed.